ASUS VP28UQGL Review
8/10 (Expert Score)
Set Lowest Price Alert
×
Notify me, when price drops
Check all prices
ASUS VP28UQG Gaming Monitor – 28 inch, 4K, 1ms, Adaptive-Sync/FreeSync , Flicker Free, Blue Light Filter
Last updated on 11th May 2026 6:05 am
Description
Price History
Latest updates:
Since: 3rd November 2025
Additional information
Specification: ASUS VP28UQGL Review
Screen Size
28 "
Refresh Rate Hz
60 hz
Types of Ports Available
HDMI 2.0
Reponse Time (ms)
1 ms
Resolution
3840 x 2160
Item Weight (KG)
7.38 kg
Reviews (2)
2 reviews for ASUS VP28UQGL Review
5.0 out of 5
2
Write a review
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating
  1. Angry Dad
    Helpful(2) Unhelpful(0)You have already voted this
  2. Hoarda
    I got this for my PS4 Pro down sized from a 43” 4K HDR tv, it was too big for my office. The picture is amazing. Loads of customisable options. Even without HDR the colour depth surpasses my HDR tv.The stand looks robust but I attached it to my computer arm for full flexibility on position. Really impressed. I will also use it for my PC and switching between the 2 is easily done. It comes with Euro and UK plug (was hidden at the bottom). 2 x hdmi 2.0 and HDCP 2.2. Everything I was looking for.