Samsung LC49HG90DMUXEN Review: 49″ Curved LED Monitor
9.5/10 (Expert Score)
Set Lowest Price Alert
ร—
Notify me, when price drops
Check all prices
  • The fast 144Hz screen refresh rate ensures you flawlessly smooth action scenes even in games with high frame rates. And you can adjust the…
Last updated on 9th May 2026 1:21 pm
Description
Samsung LC49HG90DMUXEN Review: 49″ Curved LED Monitor Prices
Price History
Price history for Samsung LC49HG90DMUXEN 49" Curved Ultra Wide LED Monitor - 3840 x 1080, 144Hz, 1ms, Quantum Dot, Freesync, 2 x HDMI, Displayport, USB
Latest updates:
Since: 3rd November 2025
Additional information
Specification: Samsung LC49HG90DMUXEN Review: 49″ Curved LED Monitor
Discover the groundbreaking 49-inch super ultra-wide 32
9 monitor with new metal Quantum dot technology and VA panel with 1ms response time
Set Dimension without Stand (WxHxD)
1,203.0 x 369.4 x 194.4 mm
Set Weight with Stand (kg)
15
Reviews (2)
2 reviews for Samsung LC49HG90DMUXEN Review: 49″ Curved LED Monitor
4.0 out of 5
0
Write a review
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating
  1. Tink-GB
    28inch curved screen Samsung monitor…Things to know before you buy…1…Has volume control but no internal speakers. Volume control is for the headphone socket on rear. Pointless.2….Switching it off is needlessly silly in that by default the led flashes blue when it’s in standby and off when on… And it’s difficult. to switch it off…. so backwards Sammy boys….3…The joystick control for the internal osd and settings is v. effective.4…You get a full144hz from the supplied Display Port lead or from HDMI 2…not HDMI 1 which is capped to 60hz. but no. Hdmi lead is. supplied)… once you go 144hz you will never go back to 50/60hz.5…There is also no horizontal height or tilt adjustment.6…No AMD or NVIDIA high frame rate or HDR support but I see no tearing on games either.7… As this is a native 2560x 1440 pixel panel (not UHD OR 4K)…you games will. look fuzzy in 1080i/p…so to render properly you will need a beefy graphics card… ie. a gtx1060 or better in reality…